لوله و اتصالات پی وی سی PVC

لوله PVC  پی وی سی

لوله های پی وی سی بسیار بادوام و مقاوم در برابر مواد خورنده، حلالها، مواد شیمیایی وزنگ زدگی می باشند.
بسیار سبک بوده و اتصال آنها از طریق چسب و اتصالات اورینگی به سادگی صورت می پذیرد
نسوز و غیر قابل اشتعال می باشند.
لوله های پی وی سی به جهت سبک بودن و نصب آسان در سالهای اخیر توانسته اند جای بسیاری از مصالح ساختمانی گذشته را بگیرند در ذیل، شرح مختصری از ویژگی لوله های پی وی سی بیان شده است:

  غیر قابل اشتعال بودن لوله PVC

زمانیکه PVC در معرض شعله قرار می گیرید گاز HCL آزاد میکند و از آنجاییکه گاز HCL سنگین تر از O2 (هوا) می باشد از رسیدن هوا به شعله جلوگیری می کند به این ترتیب مقاومت بالای PVC در برابرآتش که یکی ازویژگی های منحصر به فرد محسوب می گردد این امکان را داده است تا در ساخت و تولید انواع سیم و کابل (عایق الکتریسیته و برق ) و لوله مورد استفاده قرار گیرد. زمانیکه آتش یا منبع حرارتی از PVC دور می شود خود بخود خاموش میشود این ویژگی در رابط با پلی اتیلن صدق نمی کند نسوز بودن PVC باعث شده تا یکی از بی خطرترین پلیمرها به شمار برود.

مقاومت شیمیایی بالای لوله PVC

این پلیمر مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی و روغن ها دارد PVC  در برابر بسیاری از الکل ها، روغن ها و مواد نفتی غیرآروماتیک مقاوم است. این ماده همچنین در برابر اکثر خورنده ها نظیر اسیدهای غیرآلی، بازها و نمک ها مقاوم است.

عدم آلایندگی لوله PVC
عدم ایجاد آلایندگی در محیط زیست و در برابر رشد باکتری پایدار می باشند.
وسایر ویژگی های لوله های پی وی سی (PVC)
قیمت مناسب این لوله ها نسبت به سایر لوله ها باعث شده تا صرفه جویی اقتصادی از نظر هزینه های حفاری ، حمل و نقل و نصب ایجاد گردد. سبک هستند در نتیجه حمل و نقل این لوله ها آسان و به راحتی صورت می پذیرد نصب لوله های پی وی سی PVC به سادگی و سریع با استفاده از چسب و یا اتصالات اورینگی صورت می پذیرد.قابلیت تولید لوله های پی وی سی PVC از سایز 12 الی 1000 میلیمتر و با فشارهای 6 الی 25 اتمسفر مورد تایید وزارت نیرو و آب و فاضلاب و دارای استاندارد های ملی ایران است به شماره های 9119 و 9118 و 9117 و 1-12142 می باشند.

لوله های یو پی وی سی U-PVC

انعطاف پذیری لوله های یو پی وی سی U-PVC 

لوله های U-PVC مقاومت زیادی در برابر شکسته شدن دارند.این لوله ها این توانایی را داشته تا تحت فشار، بدون شکستگی تغییر شکل دهند.

سبکی لوله های یو پی وی سی U-PVC 

این ویژگی در لوله های U-PVC از چندین جهت قابل اهمیت می باشد، حمل و نقل را آسان ، هزینه ها را کاهش ونیز نصب را تسهیل می بخشد. هم چنین می توان به ایمنی در کار حین حمل و نقل و یا نصب اشاره کرد.

استحکام کششی بلند مدت لوله های یو پی وی سی U-PVC

حداقل استحکام مورد نیاز (MRS ) (که در طراحی لوله های تحت فشار به کار می رود)، برای لوله های U-PVC در حدود دو برابر بیشتر از مقادیر متناظر دیگر لوله های پلاستیکی نظیر پلی اتیلن است. به همین دلیل هم ضخامت لوله های U-PVC نسبت به سایر لوله های پلاستیکی کمتر بوده و در نهایت وزن کمتری نیز دارد، که این مسئله مزیت مهمی محسوب می شود.

مقاومت لوله های یو پی وی سی U-PVC در برابر خوردگی:

هادی الکتریسیته نیست و در برابر واکنش های الکترو شیمیایی بوجود آمده با اسیدها ،بازها و نمک ها که باعث زنگ زدگی فلزات می شوند ، مقاوم است . این خاصیت هم در سطح داخلی و هم در سطح خارجی لوله صادق است بنابراین لوله های پی وی سی ، از این جهت هیچ نیازی به پوشش محافط ندارند و در خاک مهاجم بدون آسیب باقی می ماند.

استحکام بالای لوله های یو پی وی سی U-PVC نسبت به وزن :
یکی از ویژ گیهای لوله های یو پی وی سی U-PVC ، سبکی آن به نسبت استحکام بالای آن است .لوله ها به اسانی جابجا شده و نیازی به ماشین الات سنگین و یا نیروی کار بیشتر نیست و این به معنای کاهش و صرفه جویی در هزینه های اقتصادی می باشد.
استحکام بالای لوله های یو پی وی سی U-PVC در برابر ضربه :

تحت شرایط نرمال، لوله های U-PVC مقاومت نسبتاً بالایی در برابر آسیب های ناشی از ضربه در مقایسه با لوله های سفالی، سیمانی و بیشتر مواد رایج در ساخت لوله دارند. با وجود کاهش مقاومت ضربه لوله های U-PVC در دماهای بسیار پایین، استحکام ضربه ی آن همچنان بالاتر از حد نیاز است.

سطح صیقلی لوله های یو پی وی سی U-PVC

روان بودن حرکت سیالات در لوله  بسیار قابل اهمیت می باشد . لوله های U-PVC به دلیل داشتن سطوح داخلی بسیار صیقلی (ضریب زبری و اصطکاک پایین)، مقاومت بسیار پایینی در برابر جریان سیال از خود نشان می دهند. علاوه بر این، در بسیاری از لوله ها باکتری ها در قسمت های زبر و دارای پستی و بلندی لوله تجمع می کنند (تشکیل biofilm ) و به مرور راه جریان آب را می بندند، که این امر باعث افت فشار جریان شده و بر سلامت آب آشامیدنی نیز تأثیر منفی می گذارند و حتی می تواند بر مزه آب نیز تاثیر بگذارد.

کیفیت آب در لوله های یو پی وی سی U-PVC

استفاده از فرمولاسیون مناسب جهت تولید لوله‌های U-PVC موجب می شود تا مطابق استانداردهای NSF 61-62 بتوان از این لوله ها جهت انتقال آب آشامیدنی استفاده نمود و اطمینان حاصل کرد که مقادیر سرب، قلع و سایر عناصر سمی نظیر جیوه، کرم، کادمیم و باریم زیر حدود مجاز استاندارد می باشند.

قیمت مناسب لوله های یو پی وی سی U-PVC

قیمت این لوله ها بسیار مناسب و قابل رقابت با سایر لوله های پلیمری، فلزی، چدنی و … می باشند. به طوری که امروزه لوله های U-PVC در دنیا یکی از گزینه های اصلی در شبکه های آب و فاضلاب می باشند

 نسوز بودن لوله های یو پی وی U-PVC

به سختی شعله ور می شوند و در غیاب منبع آتش زا ، شعله را ادامه نمی دهند.

مزایای لوله و اتصالات pvc

. طول عمر بسیار بالا (بیش از 50 سال) عاملی برای توجیه اقتصادی در تمامی طرح ها و پروژه ها
. سبکی وزن و سهولت در نصب
. مقاومت در برابر عبور اسیدهای باز ها و عدم اثرپذیری
. خود خاموش شوندگی (در مقابل احتراق _اشتعال و گسترش حریق مقاومت می‌کند)
. عایق حرارت و الکتریسیته
. مقاوم در برابر خورندگی در سطح داخل و خارج
. سهولت در عبور سیال ها بدلیل داشتن سطحی صاف و صیقلی و اصطکاک بسیار کم
. سهولت در اتصال آسان با استفاده از چسب یا اورینگ
. سخت و مقاوم در برابر و پهن شدن به دلیل ساختار pvc و افزودنی‌های پروسه تولید
. عدم تاثیر گذاری در رنگ – بو و مزه آب انتقالی
. مقاوم در مقابل فشار و ضربه خارجی و سفتی حلقوی بالا و مناسب در شرایط زلزله و نشست‌های زمین
. سهولت در جابه‌جایی و پایین بودن هزینه های حمل و نقل بدلیل سبکی و قرار گرفتن سایز های متفاوت داخل یکدیگر
. عدم وابستگی به واردات به دلیل تولید مواد اولیه داخل کشور
.۰ مقاوم در برابر جوندگان از قبیل موش و خرگوش،…و میکرو ارگانیسم ها
. قابلیت تولید در انواع مختلف قطر – طول ضخامت و فشار کاری و کاربری
. داشتن حداقل انبساط طولی نسبت به سایر پلیمرها. نداشتن عوارض زنگ زدگی – پوسیدگی – رسوب و مقاوم در برابر ساییدگی
. ثابت ماندن دبی سیال عبوری در طول عمر مصرف
. کمترین میزان جذب آب در مقایسه با سایر پلیمرها
. قیمت مناسب در مقایسه کاربری های یکسان با سایر پلیمرها
. عدم تاثیر نامطلوب بر محیط زیست
. قابلیت طراحی و تولید لوله و اتصالات سفارشی برای پروژه های خاص

لوله های پی وی سی (PVC)

نکاتی در نصب و اجرا

آزمایش با آب:
ممکن است قسمت به قسمت یا در صورتیکه مصالح لوله کشی و اتصالها در برابر فشار ارتفاع(استاتیک)مقاوم باشند به طور یک جا برای کلیه شبکه لوله کشی انجام شود. همه دهانه های باز شبکه لوله کشی ،جز بالاترین دهانه باز آن به طور موقت بسته شود و تمام لوله ها با آب پر شود .پس از مدت ۱۵ دقیقه باید همه قطعات و اتصالات مورد بازرسی قرار گیرد و نشت آب مشاهده نشود .در صورت مشاهده نشت آب باید قطعه معیوب یا اتصال ضعیف ترمیم یا تعویض شود و آزمایش با آب تکرار شود.

لوله کشی فاضلاب باید در برابر فشار ۰/۳ بار ۳ متر ستون آب از داخل و خارج به طور دائم آب بند و گاز بند باشد.

مصالح لوله کشی فاضلاب باید در برابر دمای فاضلاب داخل لوله تا ۶۵ درجه سانتیگراد مقاوم باشد.

اتصالات باید از استانداردی انتخاب شود که با استاندارد لوله هماهنگ باشد.

سطح داخلی اتصالات نباید برآمدگی ،لبه یا تغییر در سطح مقطع ( جز تبدیل) داشته باشد.

اکثر لوله های مورد استفاده در لوله کشی فاضلاب ساختمان های مسکونی با روش اتصال چسبی می باشد.

در ایران فاضلاب ساختمان ها به سه طریق دفع می گردند
۱- تخلیه به داخل چاه
۲- تخلیه به سپتیک تانک
۳- هدایت به شبکه فاضلاب شهری لوله کشی باید طوری اجرا شود که بار اسکلت و سازه ساختمان یا انبساط ساختمان روی آن اثر نگذارد.

اگر لوله در داخل ترانشه ،خزیده رو یا شفت نصب می‌گردد باید برای دسترسی ،نگهداری ،آزمایش و تمیز کردن در اطراف آن جای کافی پیش بینی شود .در جای که لوله در خاک دفن می‌شود و احتمال عبور وسایل حمل و نقل و تحمل بار مخازن و تاسیسات سنگین وجود دارد لوله باید در زیر بلوک بتنی یا داخل کانال بتنی حفاظت شود اگر اتصال لوله و اتصالات در داخل بلوک بتنی قرار گیرد باید برای دسترسی به آن پیش بینی لازم به عمل آید.

ترانشه:
خاکبرداری ترانشه عبارت از کندن ترانشه لوله گذاری در هر نوع زمین برای قرار دادن لوله های انتقال آب، شبکه توزیع آب و شبکه جمع آوری فاضلاب ، آب باران و آب‌های سطحی است.

توضیح مهم؛ برای اتصال لوله به لوله و یا اتصالات به لوله از گرم کردن لوله به وسیله گرمای مستقیم آتش اجتناب نماید زیرا بدلیل نداشتن ابزار و امکانات مورد نیاز علاوه بر احتمال صدمه دیدن بدنه لوله بوسیله حرارت مستقیم امکان عدم رعایت اصول فنی در قالب گیری کوپل ایجاد شده در لوله باعث پایین آمدن ضریب اطمینان آب بندی در این نوع اتصال ها بشود و بهترین روش استفاده از کوپلینگ های ترمز دار شرکت با ضریب اطمینان بسیار بالا می باشد که ضمن سهولت و سرعت در نصب آب بندی شبکه اجرایی را تضمین می کند.