لوله و اتصالات پی وی سی PVC

پلی وینیل کلراید با نام اختصاری PVC در ساخت لوله و اتصالات استفاده می شود. مزایا و قابلیت های لوله و اتصالات پی وی سی باعث شده است که استفاده از این اتصالات در سراسر جهان رایج باشد. اتصالات PVC یا u.p.v.c. پرکاربردترین نوع اتصالات در فاضلاب ساختمان است که این اتصالات از سایزهای 20 میلیمتر تا 315 میلیمتر به صورت تزریقی تولید می شوند اما اتصالات سایزهای 63، 90، 110، 125 میلی متر بیشترین مصرف را دارند.

تولید اتصالات پلیکا

این نوع اتصالات را می توان با دستگاه های تزریق ایرانی و خارجی تولید کرد و ایمنی برای تولید این دستگاه ها بسیار حائز اهمیت است زیرا این اتصالات بین دو فک متحرک با تزریق خمیر پی وی سی تولید می شود و پس از تزریق باید این درزها را از بین دو قالب جدا کرده و با چاقوی چین دار یا تیز تمیز کرد و در کیسه یا گونی قرار داد.

انواع اتصالات PVC

اتصالات پی وی سی مانند لوله های پی وی سی با چسب و پوش فیت به یکدیگر متصل می شوند. اتصالات چسبی در زمان های قدیم بیشتر استفاده می شد اکنون نیز رایج تر است، اما اتصالات پوش فیت جدیدتر و البته کمی گران تر هستند. اتصالات پی وی سی در دو نوع 40 و 80 تولید می شود که تیپ 40 علاوه بر رنگ سفید، ضخامت دیواره کمتری دارد و در نتیجه فشار کمتری را تحمل می کند. اما تیپ 80 رنگ خاکستری یا مشکی دارد و دیواره ضخیم تری دارد و همچنین تحمل فشار بیشتری نسبت به تیپ 40 دارد که به این دو نوع نوع نرم و سخت نیز می گویند.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

کاربرد لوله و اتصالات پی وی سی

 • استفاده در صنعت ساختمان: بیش از 50 درصد استفاده از لوله و اتصالات پی وی سی به دلیل هزینه کم و سهولت استفاده و همچنین وزن کم و دردسر کمتر در حمل و نقل، در ساخت و ساز می باشد.
 • فاضلاب شهری: استفاده در فاضلاب شهری بدون فشار و تحت فشار و همچنین فاضلاب داخل ساختمان
 • صنعت کشاورزی: لوله ها و اتصالات PVC برای آبیاری تحت فشار و همچنین آبیاری بدون فشار و زهکشی و غیره استفاده می شود.
 • انتقال کابل های مخابراتی و برق: از آنجایی که برای انتقال کابل های مخابراتی و الکتریکی می‌بایست در زمین دفن شوند و برای جلوگیری از آسیب دیدن کابل ها و دور ماندن از جوندگان از این اتصالات استفاده می شود.
 • حمل و نقل مواد شیمیایی: از آنجایی که لوله ها و اتصالات PVC مقاومت شیمیایی بالایی دارند، برای انتقال مواد شیمیایی خورنده استفاده می شود.

معرفی اتصالات PVC

استفاده از اتصالات پی وی سی به دلیل سهولت در اتصال لوله ها بسیار رایج شده است. این اتصالات با توجه به نحوه استفاده، روش اتصال، فشار و دمای کاری، حساسیت صدا و … کاربردهای متفاوتی دارند. اما به طور کلی اتصالات پی وی سی دارای مزایایی مانند: مقاومت در برابر زلزله، مقاومت بالای شیمیایی، مقاومت بالا در برابر فرسایش، عدم رسوب گذاری به دلیل سطح صیقلی، هزینه نگهداری پایین، ضریب انتقال حرارت بسیار پایین، وزن بسیار سبک، نصب آسان، حمل و نقل آسان، عمر طولانی، بدون اصطکاک و ضد حریق دارند. در زیر متداول ترین اتصالات پی وی سی را معرفی می کنیم.

سوکت PVC

سوکت پی وی سی که به بوشن پی وی سی یا رابط PVC نیز معروف است برای اتصال 2 لوله به یکدیگر و همچنین برای اتصال لوله ها به قوطی های کلید استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر لوله ها در خطوط آب آسیب ببینند، می توان از سوکت پی وی سی برای تعمیر آسیب و اتصال لوله ها به یکدیگر استفاده کرد. البته به یاد داشته باشید که با توجه به اندازه لوله، باید رابط مناسب را انتخاب کنید. خوشبختانه این سوکت ها در اندازه های مختلفی تولید می شوند. در نتیجه می توان از آنها برای لوله هایی با قطرهای مختلف استفاده کرد.

مزیت اصلی سوکت pvc عدم نیاز به حرارت دادن لوله‌ها هنگام اتصال است. از این رو این گونه اتصالات نه تنها بسیار با کیفیت و ارزان هستند بلکه نصب بسیار آسانی نیز دارند.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

سه راه (سه راهی) PVC

سه راه PVC یکی از پرکاربردترین اتصالات (پس از زانویی) در سیستم های آب و فاضلاب، برق، تصفیه خانه های فاضلاب و … می باشد. از این اتصالات برای انشعاب، اتصال لوله در اندازه های مختلف و … استفاده می شود. سه راهی های PVC به 4 گروه تقسیم می شوند: سه راهی 90 درجه، سه راهی 45 درجه، سه راهی تبدیل 90 درجه و سه راهی تبدیل 45 درجه. سه راهی 90 درجه که به عنوان سه راهی قائمه و سه راهی مساوی نیز شناخته می شود، تقسیم یا جمع آوری مسیر جریان استفاده می‌شود.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

تبدیل PVC

تبدیل پی وی سی در سیستم فاضلاب استفاده می شود. اکثر اتصالات پی وی سی طراحی ساده ای دارند که برای اتصال لوله های پی وی سی به یکدیگر (لوله هایی در اندازه های مختلف) استفاده می شود. برای مثال فرض کنید لوله پی وی سی با قطر 110 در خطوط لوله کشی آشپزخانه استفاده می شود. از طرفی لوله 63 برای سینک، کف آشپزخانه و … تعبیه شده است. در نتیجه برای اتصال تمامی خروجی ها به خروجی اصلی باید از تبدیل استفاده کرد.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

درپوش PVC

درپوش PVC نیز یکی از اتصالات پی وی سی است. تفاوت این نوع اتصال با سایر اتصالات در این است که از کلاهک برای بستن دائم یا موقت انتهای لوله پی وی سی استفاده می شود. هدف از استفاده از کلاهک جلوگیری از ورود اجسام به سیستم آبرسانی است.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

فلنج PVC

فلنج PVC که با نام فلنج پلیکا نیز شناخته می شود، نوعی اتصال از جنس سخت پی وی سی است. این فلنج ها در دو مدل ساده و مدل گلو تولید و به فروش می رسد. بیشترین کاربرد این فلنج ها هنگام اتصال لوله ها به یکدیگر، تغییر قطر و تغییر جهت لوله ها می باشد. علاوه بر این در سیستم های آبیاری و سیستم های تحت فشار صنعت کشاورزی از فلنج های PVC برای انتقال آب از چاه ها به محل دیگر استفاده می شود.

فلنج های PVC دارای مقاومت و دوام بسیار بالا، وزن بسیار سبک و قیمت مقرون به صرفه هستند. همچنین مقاومت بالایی در برابر خوردگی و مواد شیمیایی دارند. فلنج های پی وی سی در سایزهای 63، 75، 90، 110، 125، 160، 200 و 250 تولید و در بازار موجود می باشد.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

زانو (زانویی) PVC

زانویی پی وی سی پرکاربردترین نوع اتصالات PVC است که برای تغییر زاویه مسیر جریان استفاده می شود. در واقع اتصالات زانویی پی وی سی جهت انتقال لوله در محیط‌های دارای و نصب انشعابات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.این اتصالات به دو نوع زانویی 90 و 45 درجه تقسیم می شوند. دلیل پخش گسترده زانویی پی وی سی مقاومت و دوام بالای آن در برابر مایعات مختلف و امکان آب بندی مناسب می باشد. به لطف استفاده از مواد اولیه در تولید این نوع اتصال، امکان استفاده از آنها در هر تجهیزاتی وجود دارد. همچنین نحوه اتصال این زانویی پی وی سی به دو صورت پیچی و چسبی امکان پذیر است.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

سیفون PVC

دلیل اصلی استفاده از سیفون پی وی سی جلوگیری از ورود حیوانات به داخل و همچنین جلوگیری از عقب نشینی فاضلاب می باشد. معمولاً سیفون ها در ابتدای خروجی فاضلاب در مکان های مختلفی مانند حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و … نصب می شوند. سیفون پی وی سی دارای سایزهای 63، 90، 110 و 125 می باشد.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

چهارراه PVC

در هنگام افزایش تعداد اتصالات لازم در مسیرهای تأسیسات فاضلاب از چهار راه PVC استفاده می شود. علاوه بر این امکان استفاده از یک چهار راهی pvc به جای استفاده از ۲ سه راهی ۴۵ نیز وجود دارد. استفاده کمتر از اتصالات نه تنها در باعث صرفه جویی در هزینه می‌شود بلکه در طراحی خطوط لوله کشی نیز بسیار اهمیت دارد.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

سه راه تبدیل PVC

سه راه تبدیل پی وی سی به دو نوع 90 و 45 درجه تقسیم می شود. کاربرد این سه راه تبدیل هنگام گرفتن خط انشعاب با اندازه کوچک‌تر است. با وجود اینکه سه راه تبدیل پی وی سی را با نام سه راه تبدیل پلیکا نیز می‌شناسند اما این سه راهی در مقایسه با لوله پلیکاهای قدیمی نه تنها مستحکم‌تر و قوی‌تر می‌باشد بلکه در مقابل خوردگی و شکستگی نیز مقاومت بیشتری دارد. سه راه تبدیل pvc در سایزهای مختلف تولید و به بازار ارائه می‌شوند.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

لوله PVC  پی وی سی

لوله های پی وی سی بسیار بادوام و مقاوم در برابر مواد خورنده، حلالها، مواد شیمیایی وزنگ زدگی می باشند.
بسیار سبک بوده و اتصال آنها از طریق چسب و اتصالات اورینگی به سادگی صورت می پذیرد
نسوز و غیر قابل اشتعال می باشند.
لوله های پی وی سی به جهت سبک بودن و نصب آسان در سالهای اخیر توانسته اند جای بسیاری از مصالح ساختمانی گذشته را بگیرند در ذیل، شرح مختصری از ویژگی لوله های پی وی سی بیان شده است:

غیر قابل اشتعال بودن لوله PVC

زمانیکه PVC در معرض شعله قرار می گیرید گاز HCL آزاد میکند و از آنجاییکه گاز HCL سنگین تر از O2 (هوا) می باشد از رسیدن هوا به شعله جلوگیری می کند به این ترتیب مقاومت بالای PVC در برابرآتش که یکی ازویژگی های منحصر به فرد محسوب می گردد این امکان را داده است تا در ساخت و تولید انواع سیم و کابل (عایق الکتریسیته و برق ) و لوله مورد استفاده قرار گیرد. زمانیکه آتش یا منبع حرارتی از PVC دور می شود خود بخود خاموش میشود این ویژگی در رابط با پلی اتیلن صدق نمی کند نسوز بودن PVC باعث شده تا یکی از بی خطرترین پلیمرها به شمار برود.

مقاومت شیمیایی بالای لوله PVC

این پلیمر مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی و روغن ها دارد PVC  در برابر بسیاری از الکل ها، روغن ها و مواد نفتی غیرآروماتیک مقاوم است. این ماده همچنین در برابر اکثر خورنده ها نظیر اسیدهای غیرآلی، بازها و نمک ها مقاوم است.

عدم آلایندگی لوله PVC

عدم ایجاد آلایندگی در محیط زیست و در برابر رشد باکتری پایدار می باشند.

وسایر ویژگی های لوله های پی وی سی (PVC)

قیمت مناسب این لوله ها نسبت به سایر لوله ها باعث شده تا صرفه جویی اقتصادی از نظر هزینه های حفاری ، حمل و نقل و نصب ایجاد گردد. سبک هستند در نتیجه حمل و نقل این لوله ها آسان و به راحتی صورت می پذیرد نصب لوله های پی وی سی PVC به سادگی و سریع با استفاده از چسب و یا اتصالات اورینگی صورت می پذیرد.قابلیت تولید لوله های پی وی سی PVC از سایز 12 الی 1000 میلیمتر و با فشارهای 6 الی 25 اتمسفر مورد تایید وزارت نیرو و آب و فاضلاب و دارای استاندارد های ملی ایران است به شماره های 9119 و 9118 و 9117 و 1-12142 می باشند.

خرید اتصالات PVC

اتصالات پی وی سی انواع مختلفی دارند که به دو صورت پوش فیت و چسبی به هم متصل می شوند. همان طور که می بینید هر کدام از این اتصالات کاربردهای خاص خود را دارند؛ بنابراین، با در نظر گرفتن نیازهای خود، می توانید با تماس و مشاوره با کارشناسان بنیاد برق اتصالات PVC را خریداری کنید.

لوله و اتصالات UPVC

لوله های پلیمری امروزه بسیار محبوب هستند. اگرچه سبک هستند اما مقاومت بالایی نیز دارند و همین عامل نیز باعث می‌شود تا استفاده از آنها بتواند تجربه بسیار مناسبی برای شما باشد. یکی از این نوع محصولات پلیمری لوله یو پی وی سی می باشد که دارای ویژگی های خاصی بوده و در شرایط و موقعیت های مختلف قابل استفاده می باشد.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

در چه مواردی می توان از لوله یو پی وی سی استفاده کرد؟

لوله UPVC کاربردهای زیادی دارد و می توانید در مکان های مختلف از آن استفاده کنید. یکی از کاربردهای مهم این لوله ها استفاده از آنها در سیستم های آبرسانی شهری است. لوله های UPVC از آنجایی که مقاومت و استحکام بالا، طول عمر بالایی نیز دارند و در نتیجه بهترین گزینه برای سیستم های آبرسانی شهری محسوب می شوند.

یکی دیگر از کاربردهای مهم این لوله ها استفاده از آنها در سیستم های فاضلاب خانگی است. مقاومت بالای این محصولات در برابر مواد شیمیایی و خوردگی، آنها را به گزینه ای ایده آل برای استفاده در فاضلاب تبدیل می کند. البته باید بدانید که استفاده از این محصولات در فاضلاب های صنعتی نیز امکان پذیر است چرا که لوله های UPVC در اندازه ها و ابعاد مختلف تولید و به فروش می رسند. به راحتی می توان آنها را نصب کرد و برای نصب و استفاده از آنها با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد.

معرفی کامل اتصالات UPVC

اتصالات UPVC از مواد اولیه (upvc) که یکی از قدیمی ترین مواد تولید شده در صنعت پتروشیمی در کشور است تولید می شود و به دلیل کیفیت بالا و مقاومت فشاری pn10 و pn16 تا به امروز استفاده از آن نه تنها کاهشی نداشته است، بلکه مصرف بیشتری پیدا کرده است. اتصالات یو پی وی سی upvc به وسیله دستگاه های تزریق پلاستیک تولید می شود. هر یک از اتصالات قالب مخصوص به خود را دارد و برای تولید هر یک از اتصالات قالب مخصوص آن باید روی دستگاه تزریق متصل شود.

اتصالات UPVC که در استخرها، سوناها و جکوزی ها به دلیل تنوع زیاد اتصالات و شیرآلات به دلیل ایمن تر بودن اتصالات UPVC نسبت به اتصالات و شیرآلات پلی اتیلن یا پلی پروپیلن از این اتصالات استفاده می شود.

برخی از مواد مورد استفاده برای لوله های UPVC عبارتند از:

 • لوله کشی استخرهای شنا (طبق استاندارد اروپایی آلمان)
 • سیستم های تصفیه آب و فاضلاب و واحدهای اسمز معکوس RO
 • انتقال آب شرب و مایعات در صنایع غذایی
 • انتقال مواد شیمیایی شامل الکل ها، اسیدها و بازها
 • دستگاه های تصفیه و نمک زدایی آب دریا

مزایای شیرآلات یو پی وی سی (UPVC)

شیر آلات UPVC به سه دسته شیرآلات یو پی وی سی چسبی، شیرآلات یو پی وی سی یکسردنده و شیرآلات یو پی وی سی دوسر دنده تقسیم می شوند و سایز شیر آلات UPVC از ۱۶ تا ۳۱۵ میلی متر است.

تنوع شیرآلات یو پی وی سی UPVC بر اساس نوع کاربرد شامل:

 • شیرتوپی مهره دار UPVC
 • شیر پروانه ای یو پی وی سی UPVC
 • شیر خودکار UPVC
 • شیر سه راهی یو پی وی سی UPVC
خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

انواع اتصالات upvc چیست؟

این ترکیبات مانند تمامی ترکیبات پلیمری دارای تنوع زیادی بوده و همچنین دارای شیرهای پی وی سی مخصوص به خود می باشد که نصب مورد نظر را آسان می کند. در زیر به تعدادی از انواع اتصالات UPVC اشاره می کنیم که عبارتند از:

 • زانو 90 درجه
 • زانو 45 درجه یو پی وی سی
 • سه راه مساوی
 • سه راه تبدیلی
 • تبدیل UPVC
 • بوشن چسبی UPVC
 • کپ یو پی وی سی
 • بوشن مغزی
 • مهره ماسوره
 • فلنج
 • رینگ و فلنج

بوشن UPVC

لوله های upvc به صورت ساده و بدون بوشن در سر آن ساخته می شوند به همین دلیل برای اتصال دو لوله به هم به اتصالی به نام بوشن نیاز است و برای اتصال دو لوله به کمک چسب استفاده می شود.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

زانویی 90 درجه UPVC

زانویی 90 درجه upvc با فشارهای 10 بار و 16 بار و در سایزهای مختلف تولید می شود و برای تغییر جهت لوله در زاویه 90 درجه استفاده می شود، این زانویی با چسب متصل می شود.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

زانویی 45 درجه UPVC

در برخی موارد شما باید از UPVC زاویه دار به جای یو پی وی سی 90 درجه استفاده کنید. در این شرایط بهترین گزینه در لیست اتصالات زانویی 45 درجه است. همانند زانویی قائم ۹۰ درجه یو پی وی سی برای تغییر جهت لوله، با انحراف ۴۵ درجه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در لوله‌کشی فاضلاب مواردی که تغییر جهت و انحراف ۹۰ درجه ای لوله کشی به وسیله زانویی ۹۰ درجه UPVC احتمال ایجاد گرفتگی در لوله را افزایش می دهد.
با استفاده از اتصال دو عدد زانویی ۴۵ درجه UPVC و یک عدد مغزی شعاع انحنای تغییر جهت بیشتر می‌شود. این زانوی UPVC هم به صورت چسبی، یکسر داخل دنده و دوسر داخل دنده موجود می‌باشد.

فلنج UPVC

فلنج Upvc در دو مدل یک تکه که گلوی آن به بدنه متصل است و نوع دیگر به صورت رینگ و فلنج از هم جدا می باشد. فلنج ها با چسب به لوله وصل می شوند و فلنج آن با پیچ و مهره به شیرها و سایر اتصالات متصل می شود.

تبدیل یکسر دنده UPVC

این اتصال از یک سر وارد لوله شده و با چسب به لوله متصل می شود و طرف دیگر آن که از داخل رزوه می باشد به شیرهای رزوه ای و سایر اتصالات رزوه ای متصل می شود.

شیر توپی UPVC

شیر توپی UPVC مانند تمام شیرهای توپی باز و بسته شدن آن به صورت تک ضرب یا ربع گرد است و این نوع شیرها معمولاً آب بندی خوبی دارند. این شیر توسط چسب به لوله متصل می شود و بسیار پرکاربرد است.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

تبدیل UPVC

تبدیل Upvc که دارای دو سر در دو اندازه متفاوت است برای کاهش یا افزایش سایز لوله استفاده می شود. این اتصال از نوع چسبی بوده و توسط جوش چسبی به لوله مورد نظر متصل می شود.

مهره ماسوره یکسر مغزی UPVC

یک سر مهره چسب و سر دیگر آن از بیرون رزوه می شود این اتصال زمانی استفاده می شود که بخواهیم لوله مورد نظر را به اتصال رزوه ای وصل کنیم.

چسب upvc ولدان

چسب UPVC Weld-on محصول آمریکا و در بسته بندی های نیم لیتری و یک لیتری بسته بندی می شود و کیفیت بالایی دارد و برای اتصال لوله و اتصالات پی وی سی کاربرد دارد.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

سه راه UPVC

این نوع اتصالات UPVC برای توزیع آب به سه راه استفاده می شود.
سه راهی‌ها شامل سه راهی قائم (سه راهی ۴۵ درجه)، سه راه ناف دنده، سه راهی تبدیل ساده و سه راهی تبدیل ناف دنده هستند.

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

درپوش UPVC

درپوش یا کلاهک برای مسدود کردن انشعابات لوله استفاده می شود. درپوش ها پیچی و چسبی هستند که مدل پیچیان از رو دنده می شود و محل آچار گیری آن معمولاً چهار گوش است.

چهار راه UPVC

از این نوع رابط UPVC برای اتصال انشعابات فرعی به اصلی از 4 طرف استفاده می شود.

۱۲ کاربرد لوله و اتصالات یو پی وی سی

 • شبکه های آبرسانی تحت فشار
 • تصفیه خانه های فاضلاب
 • استخرهای شنا و جکوزی ها
 • پارک های آبی
 • آکواریوم های بزرگ
 • دریاچه های مصنوعی
 • سیستم های آبیاری
 • کارخانه‌های مواد غذایی
 • کارخانه‌های آبمیوه سازی
 • کارخانه‌های شیمیایی
 • صنایع پتروشیمی و نفت
 • تأسیسات زیردریایی ها

اتصال لوله UPVC به استخر

لوله های پی وی سی و اتصالات upvc معمولاً 3 نوع روش اتصال دارند.

 • اتصال پوش فیت: این نوع اتصال لوله upvc که توسط اورینگ انجام می شود معمولاً در خطوط انتقال آب و در ظرفیت و اندازه های زیاد استفاده می شود.
 • اتصال چسبی: این نوع اتصال، روشی جدیدتر و پرطرفدارتر برای اتصال لوله های پی وی سی است که روز به روز بر دامنه آن افزوده می شود. اتصال چسبی بیشتر در مواردی مانند لوله کشی استخر، آبرسانی ساختمان و صنایع کوچکتر استفاده می شود.
 • اتصال جوشی: اتصال با جوش و با استفاده از الکترود PVC انجام می شود. در حین جوشکاری باید در نظر داشته باشید که سطح لوله و اتصالات UPVC عاری از آلودگی و روغن، رطوبت و چسب باشد. لوله ها نباید در آفتاب سوخته شوند.
خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

ویژگی های لوله های یو پی وی سی U-PVC

انعطاف پذیری لوله های یو پی وی سی U-PVC 

لوله های U-PVC مقاومت زیادی در برابر شکسته شدن دارند.این لوله ها این توانایی را داشته تا تحت فشار، بدون شکستگی تغییر شکل دهند.

سبکی لوله های یو پی وی سی U-PVC 

این ویژگی در لوله های U-PVC از چندین جهت قابل اهمیت می باشد، حمل و نقل را آسان ، هزینه ها را کاهش ونیز نصب را تسهیل می بخشد. هم چنین می توان به ایمنی در کار حین حمل و نقل و یا نصب اشاره کرد.

استحکام کششی بلند مدت لوله های یو پی وی سی U-PVC

حداقل استحکام مورد نیاز (MRS ) (که در طراحی لوله های تحت فشار به کار می رود)، برای لوله های U-PVC در حدود دو برابر بیشتر از مقادیر متناظر دیگر لوله های پلاستیکی نظیر پلی اتیلن است. به همین دلیل هم ضخامت لوله های U-PVC نسبت به سایر لوله های پلاستیکی کمتر بوده و در نهایت وزن کمتری نیز دارد، که این مسئله مزیت مهمی محسوب می شود.

مقاومت لوله های یو پی وی سی U-PVC در برابر خوردگی

هادی الکتریسیته نیست و در برابر واکنش های الکترو شیمیایی بوجود آمده با اسیدها ،بازها و نمک ها که باعث زنگ زدگی فلزات می شوند ، مقاوم است . این خاصیت هم در سطح داخلی و هم در سطح خارجی لوله صادق است بنابراین لوله های پی وی سی ، از این جهت هیچ نیازی به پوشش محافط ندارند و در خاک مهاجم بدون آسیب باقی می ماند.

استحکام بالای لوله های یو پی وی سی U-PVC نسبت به وزن 

یکی از ویژ گیهای لوله های یو پی وی سی U-PVC ، سبکی آن به نسبت استحکام بالای آن است .لوله ها به اسانی جابجا شده و نیازی به ماشین الات سنگین و یا نیروی کار بیشتر نیست و این به معنای کاهش و صرفه جویی در هزینه های اقتصادی می باشد.

استحکام بالای لوله های یو پی وی سی U-PVC در برابر ضربه 

تحت شرایط نرمال، لوله های U-PVC مقاومت نسبتاً بالایی در برابر آسیب های ناشی از ضربه در مقایسه با لوله های سفالی، سیمانی و بیشتر مواد رایج در ساخت لوله دارند. با وجود کاهش مقاومت ضربه لوله های U-PVC در دماهای بسیار پایین، استحکام ضربه ی آن همچنان بالاتر از حد نیاز است.

سطح صیقلی لوله های یو پی وی سی U-PVC

روان بودن حرکت سیالات در لوله  بسیار قابل اهمیت می باشد . لوله های U-PVC به دلیل داشتن سطوح داخلی بسیار صیقلی (ضریب زبری و اصطکاک پایین)، مقاومت بسیار پایینی در برابر جریان سیال از خود نشان می دهند. علاوه بر این، در بسیاری از لوله ها باکتری ها در قسمت های زبر و دارای پستی و بلندی لوله تجمع می کنند (تشکیل biofilm ) و به مرور راه جریان آب را می بندند، که این امر باعث افت فشار جریان شده و بر سلامت آب آشامیدنی نیز تأثیر منفی می گذارند و حتی می تواند بر مزه آب نیز تاثیر بگذارد.

کیفیت آب در لوله های یو پی وی سی U-PVC

استفاده از فرمولاسیون مناسب جهت تولید لوله‌های U-PVC موجب می شود تا مطابق استانداردهای NSF 61-62 بتوان از این لوله ها جهت انتقال آب آشامیدنی استفاده نمود و اطمینان حاصل کرد که مقادیر سرب، قلع و سایر عناصر سمی نظیر جیوه، کرم، کادمیم و باریم زیر حدود مجاز استاندارد می باشند.

قیمت مناسب لوله های یو پی وی سی U-PVC

قیمت این لوله ها بسیار مناسب و قابل رقابت با سایر لوله های پلیمری، فلزی، چدنی و … می باشند. به طوری که امروزه لوله های U-PVC در دنیا یکی از گزینه های اصلی در شبکه های آب و فاضلاب می باشند

 نسوز بودن لوله های یو پی وی U-PVC

به سختی شعله ور می شوند و در غیاب منبع آتش زا ، شعله را ادامه نمی دهند.

مزایای لوله و اتصالات pvc

 • طول عمر بسیار بالا (بیش از 50 سال) عاملی برای توجیه اقتصادی در تمامی طرح ها و پروژه ها
 • سبکی وزن و سهولت در نصب
 • مقاومت در برابر عبور اسیدهای باز ها و عدم اثرپذیری
 • خود خاموش شوندگی (در مقابل احتراق _اشتعال و گسترش حریق مقاومت می‌کند)
 • عایق حرارت و الکتریسیت
 • مقاوم در برابر خورندگی در سطح داخل و خارج
 • سهولت در عبور سیال ها بدلیل داشتن سطحی صاف و صیقلی و اصطکاک بسیار کم
 • سهولت در اتصال آسان با استفاده از چسب یا اورینگ
 • سخت و مقاوم در برابر و پهن شدن به دلیل ساختار pvc و افزودنی‌های پروسه تولید
 • عدم تاثیر گذاری در رنگ – بو و مزه آب انتقالی
 • مقاوم در مقابل فشار و ضربه خارجی و سفتی حلقوی بالا و مناسب در شرایط زلزله و نشست‌های زمین
 • سهولت در جابه‌جایی و پایین بودن هزینه های حمل و نقل بدلیل سبکی و قرار گرفتن سایز های متفاوت داخل یکدیگر
 • عدم وابستگی به واردات به دلیل تولید مواد اولیه داخل کشور
 • مقاوم در برابر جوندگان از قبیل موش و خرگوش،…و میکرو ارگانیسم ها
 • قابلیت تولید در انواع مختلف قطر – طول ضخامت و فشار کاری و کاربری
 • داشتن حداقل انبساط طولی نسبت به سایر پلیمرها. نداشتن عوارض زنگ زدگی – پوسیدگی – رسوب و مقاوم در برابر ساییدگی
 • ثابت ماندن دبی سیال عبوری در طول عمر مصرف
 • کمترین میزان جذب آب در مقایسه با سایر پلیمرها
 • قیمت مناسب در مقایسه کاربری های یکسان با سایر پلیمرها
 • عدم تاثیر نامطلوب بر محیط زیست
 • قابلیت طراحی و تولید لوله و اتصالات سفارشی برای پروژه های خاص
خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

خصوصیات لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی

لوله های پی وی سی (PVC)

نکاتی در نصب و اجرا

آزمایش با آب:

ممکن است قسمت به قسمت یا در صورتیکه مصالح لوله کشی و اتصالها در برابر فشار ارتفاع(استاتیک)مقاوم باشند به طور یک جا برای کلیه شبکه لوله کشی انجام شود. همه دهانه های باز شبکه لوله کشی ،جز بالاترین دهانه باز آن به طور موقت بسته شود و تمام لوله ها با آب پر شود .پس از مدت ۱۵ دقیقه باید همه قطعات و اتصالات مورد بازرسی قرار گیرد و نشت آب مشاهده نشود .در صورت مشاهده نشت آب باید قطعه معیوب یا اتصال ضعیف ترمیم یا تعویض شود و آزمایش با آب تکرار شود.

 • لوله کشی فاضلاب باید در برابر فشار ۰/۳ بار ۳ متر ستون آب از داخل و خارج به طور دائم آب بند و گاز بند باشد.
 • مصالح لوله کشی فاضلاب باید در برابر دمای فاضلاب داخل لوله تا ۶۵ درجه سانتیگراد مقاوم باشد.
 • اتصالات باید از استانداردی انتخاب شود که با استاندارد لوله هماهنگ باشد.
 • سطح داخلی اتصالات نباید برآمدگی ،لبه یا تغییر در سطح مقطع ( جز تبدیل) داشته باشد.
 • اکثر لوله های مورد استفاده در لوله کشی فاضلاب ساختمان های مسکونی با روش اتصال چسبی می باشد.

در ایران فاضلاب ساختمان ها به سه طریق دفع می گردند

 1. تخلیه به داخل چاه
 2. تخلیه به سپتیک تانک
 3. هدایت به شبکه فاضلاب شهری لوله کشی باید طوری اجرا شود که بار اسکلت و سازه ساختمان یا انبساط ساختمان روی آن اثر نگذارد.

اگر لوله در داخل ترانشه ،خزیده رو یا شفت نصب می‌گردد باید برای دسترسی ،نگهداری ،آزمایش و تمیز کردن در اطراف آن جای کافی پیش بینی شود .در جای که لوله در خاک دفن می‌شود و احتمال عبور وسایل حمل و نقل و تحمل بار مخازن و تاسیسات سنگین وجود دارد لوله باید در زیر بلوک بتنی یا داخل کانال بتنی حفاظت شود اگر اتصال لوله و اتصالات در داخل بلوک بتنی قرار گیرد باید برای دسترسی به آن پیش بینی لازم به عمل آید.

ترانشه:
خاکبرداری ترانشه عبارت از کندن ترانشه لوله گذاری در هر نوع زمین برای قرار دادن لوله های انتقال آب، شبکه توزیع آب و شبکه جمع آوری فاضلاب ، آب باران و آب‌های سطحی است.

توضیح مهم؛ برای اتصال لوله به لوله و یا اتصالات به لوله از گرم کردن لوله به وسیله گرمای مستقیم آتش اجتناب نماید زیرا بدلیل نداشتن ابزار و امکانات مورد نیاز علاوه بر احتمال صدمه دیدن بدنه لوله بوسیله حرارت مستقیم امکان عدم رعایت اصول فنی در قالب گیری کوپل ایجاد شده در لوله باعث پایین آمدن ضریب اطمینان آب بندی در این نوع اتصال ها بشود و بهترین روش استفاده از کوپلینگ های ترمز دار شرکت با ضریب اطمینان بسیار بالا می باشد که ضمن سهولت و سرعت در نصب آب بندی شبکه اجرایی را تضمین می کند.

عوامل مؤثر بر قیمت لوله های یو پی وی سی

عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند به طور قابل توجهی بر قیمت لوله UPVC تأثیر بگذارد. یکی از مهم ترین عواملی که می تواند در قیمت این محصولات تأثیرگذار باشد اندازه و ابعاد آنهاست. در قسمت های قبل اشاره کردیم که امروزه این لوله ها در اندازه ها و ابعاد مختلف تولید می شوند. قیمت هر یک از این محصولات با یکدیگر متفاوت است و هر چه تصمیم به خرید لوله های بزرگ تر داشته باشید، احتمالاً باید هزینه بیشتری برای آنها بپردازید.

کیفیت ساخت این لوله ها یکی دیگر از عوامل مهمی است که می تواند بر قیمت آنها تأثیر بگذارد. هر چه کیفیت مصالح به کار رفته در ساخت و ساز و کیفیت ساخت بالاتر باشد به همان نسبت قیمت لوله های UPVC نیز افزایش می یابد.

سخن پایانی

لوله U – PVC یکی از پرطرفدارترین لوله های پلیمری است که کاربردهای زیادی دارد و در صنایع مختلف قابل استفاده است. این لوله ها ویژگی های مختلفی دارند که از جمله آنها می توان به مقاومت در برابر ضربه و خوردگی بالا، قیمت مناسب و نصب آسان اشاره کرد. برای خرید این لوله ها می توانید از خدماتی که در سایت بنیاد برق برای شما در نظر گرفته ایم استفاده کنید. با استفاده از این خدمات می توانید لوله های پی وی سی با بهترین کیفیت را با بهترین قیمت خریداری کنید و در نتیجه در هزینه های خود صرفه جویی کنید.